Jesteś w: Strona główna » Pobyty Weekendowe » Oferty » Weekend w Augustowie z wycieczką Szlakiem Tatarskim

Oferta

fb

Weekend w Augustowie z wycieczką Szlakiem Tatarskim

Cena:

do uzgodnienia

Termin:

do uzgodnienia

Program:

Szlak Tatarski

Zapraszamy na weekend z egzotyką Podlasia – a więc Szlak Tatarski. Poznacie Państwo magiczną kulturę Tatarów sprowadzonych na Podlasie w XVII w przez króla Jana Sobieskiego. Kultura, obyczaje, tatarskie jedzenie to coś, co warto zobaczyć, poznać, poczuć. Wizyta w niepowtarzalnym, nowoczesnym Muzeum Ikon będzie doskonałym dopełnieniem spotkania z wielokulturowym Podlasiem.

I Dzień (piątek) II Dzień (sobota) III Dzień (niedziela)

Świadczenia zawarte w cenie:

Uwagi:

Szybki kontakt

Masz pytania?

Zbigniewwycieczka do Petersburgaskype:Logos_biuro
Joannawycieczka do Wilnaskype:logos.recepcja
Celinawycieczka do Grodnaskype:logos.sprzedaz

Lokalizacja GPS

N: 53° 50' 41" E: 22° 59' 46"

Zaufali nam

Agamax jaworzno Aga Tour AKANT Atlant Bird service Błońscy Rzemiosło Myszków Czardasz Tour Eureka Glob Logos Tour LOTTO Mazur Tourist Podróżnczek PTTK Rzeszów PTTK Zielona Góra Relaks s.c. SGGW Hotel Sobieski SODEXO Augustów Sun Tours TarBonus Voyager Wiking ZPUH LP ZWIK

Na Szlaku Tatarskim

 

Potomkowie tatarów polskich mieszkają wśród nas. Są spadkobiercami wielowiekowej kultury, która ukształtowała się miedzy innymi na terenie dzisiejszego Podlasia. Dziś możemy przemierzyć jeden z dwóch Szlaków Tatarskich, które są oficjalnie uznanymi turystycznymi szlakami pieszymi. Warto wybrać się którymś z nich, by zobaczyć jakie atrakcje czekają nas w tej okolicy.

 

Wielokulturowe Podlasie


Szlak Tatarski - Kultura TatarówTatarzy osiedlili się na Podlasiu w w XVII wieku, kiedy to sprowadził ich tam król Jan III Sobieski. Rodziny osadników zasłużyły sobie na jego szczególną ochronę, ponieważ wiernie służyły Polsce. Mimo że Tatarzy byli muzułmanami, dobrze dogadywali się ze swoimi podlaskimi sąsiadami. Na niewielkim skrawku dzisiejszego województwa podlaskiego zamieszkami obok siebie katolicy, prawosławni i muzułmanie, przez kilka wieków żyjąc w zgodzie.  


Choć kultura i obyczaje tatarskie całkiem nie zaginęły, to z biegiem lat wiele z nich straciło już swój magiczny, obrzędowy charakter. Dzisiaj są już reliktem, kultywowanym jedynie dla podtrzymania tradycji. Nie zaniknęła jednak wiara. Wielu potomków Tatarów nadal modli się w meczetach. Drewniane meczety w Bohonikach i Kruszynianach to niezwykle ciekawe zabytki, które są ewenementem nie tylko w skali regionu, ale i całej naszej części Europy.

 

Mały Szlak Tatarski


Tzw. Mały Szlak Tatarski to trasa, która ma 19 kilometrów i rozciąga się między miejscowościami Kruszyniany i Waliły-Stacja. Po drodze mija się Józefowo i Królowe Stojło. Miejscowości te są związane nie tylko z Tatarami, ale również z pamiątkami po powstańcach styczniowych. To właśnie w tych miejscach rozgrywały się ważne bitwy i potyczki, ważne dla tego historycznego zrywu przeciw Rosjanom.
Sercem tej trasy są Kruszyniany, które pozostają do dziś miejscem, w którym tli się dawny tygiel kulturowy. Wprawdzie od  czasów drugiej wojny światowej społeczność tatarska bardzo zmalała, dominuje miejscowa ludność prawosławna, to jednak pięknie utrzymany drewniany meczet przypomina o wielokulturowej historii tych rejonów. 

 

Szlak Tatarski - Meczet TatarówDuży Szlak Tatarski 


Duży Szlak Tatarski ma aż 57 kilometrów, prowadzi z Sokółki do Kruszynian, przez takie miejscowości jak Bohoniki, Stara Kamionka, Wierzchlesie, Talkowszczyzna, Nowa Świdziałówka i Nietupa. W Talkowszczyźnie i Nietupie mieściły się dawne folwarki tatarskie. W Sokółce zaś mieści się muzeum, z ekspozycją poświęconą osadnictwu tatarskiemu.


Drewniany meczet w Bohonikach to religijne centrum muzułmańskich Tatarów. Niezwykły jest również istniejący w tej miejscowości mizar, czyli tatarski cmentarz. To najstarsza nadal czynna nekropolia muzułmańska w Polsce.

 

Wycieczka Szlakiem Tatarskim


Organizowana przez biuro turystyczne Logos wycieczka Szlakiem Tatarskim, to weekendowa przygoda, podczas której można zwiedzić najciekawsze miejsca spośród wymienionych powyżej. Oprócz tego w planie jest wizyta w Muzeum Ikon, kolacja regionalna i rejs po jeziorach augustowskich.
W cenie wycieczki szlakiem tatarskim zawarte są dodatkowo dwa noclegi, wyżywienie, przejazdy i dwugodzinny spacer z przewodnikiem po Augustowie.

button-restauracjaaugustow-hotel.pl